Jak na low carb v nemocnici

Moje zkušenost – pobyt v nemocnici a low carb.
Nedávno jsem se vrátila z nemocnice FN Plzeň Lochotín po 4 dnech pobytu. Operace se zdařila a výkony lékařů a sester musím jedině pochválit. Přestože jsou neustále pod tlakem, tak svou práci odvádějí precizně, za což jsem jim vděčná. Taky jsem byla ukázněným a poslušným pacientem.

S pobytem v nemocnici mám trochu zkušenost, tak jsem se velice pečlivě připravila na to, jak se zde mohu stravovat. Nízko-sacharidové vlně „jedu“ osobně skoro dva roky, tak mám již natrénováno, že o svém jídle přemýšlím dopředu a hodně plánuji. O to více, když mě čeká pobyt mimo domov.

Pokud by vás zajímaly mé nápady, jak tuto situaci řešit, tak si můžete stáhnout zdarma můj eBook: Low carb na cestách ZDE.

Ani tentokrát jsem svou přípravu nepodcenila. Jednoduše jsem si navařila dopředu dle svého eBooku s přihlédnutím k tomu, že jídlo budu konzumovat postupně a bude možné ho uchovávat v lednici. Takže vybavena jsem byla dokonale. Jednalo se převážně o přílohy, které by se daly doplnit nemocniční nabídkou.
Připravila jsem si:
semínkové krekry z mozzarelly jako náhražku chleba
– neplněnou roládu z grusetek /buď jsem jí krájela na nudličky nebo i vcelku/, nahradila mi přílohu k masu
uzený pařený sýr, který dlouho vydrží v případě, kdy by snídaně nenabízela žádnou low carb možnost
zásobu zeleniny, které je v nemocnici vždy nedostatek
proteinové tyčinky byly spíš jako pochoutka pro sestřičky a ukázka pro ty, co nevěří, že se dá zamlsat i bez použití cukru. Šířím kolem sebe povědomí o low carb stravě, tak mám po ruce vždy důkaz. Nezastírám, že mě tyčinky také jednou zachránily od hladu.

V průběhu příjmu na oddělení se vás sestra ptá, jakou máte dietu. Při první zkušenosti jsem se přihlásila k bezlepkové dietě, která se mi zdála nejblíže té nízko-sacharidové. Ó jak jsem se mýlila. Fasovala jsem jako přílohu 2 x denně 5 plátků bílého bezlepkového chleba ve vakuu. Protože jsem ho nejedla, ale bylo mi to líto vyhazovat, tak jsem ho přivezla domů, ale i můj muž tento trvanlivý chléb odmítl jíst.

Při této poslední návštěvně nemocnice jsem se vyloženě ptala na nízko-sacharidovou dietu. Sestra na přijmu byla velice vstřícná a dlouho řešila s dietní sestrou nejvhodnější alternativu, až doporučili diabetickou dietu č. 9. s dávkováním 150 -250 g sacharidů, což je pro low carb stravu také velmi vysoké číslo. V praxi to znamenalo, že ostatní pacientky s běžnou stravou označovanou jako dieta racionální č. 3 dostaly dva bílé rohlíky a já jeden za to celozrnný. ☺☺

Takže dle mého názoru není žádná vhodná alternativa pro pacienta s nízko-sacharidovou stravou. Musíme se postarat sami, abychom se stravovali dle našich zásad, pokud se v průběhu nemocničního pobytu nechcete své stravy vzdát.

Ano existují případy, kdy preferujete váš aktuální zdravotní stav a stravu moc neřešíte. Pokud pobyt není dlouhodobý, tak i takto to lze přežít a po návratu opět naskočit do low carb stravy. Důležité je, že se máte vytýčenou cestu kam vrátit a následovat své stravovací zásady jako před pobytem v nemocnici. Tělo se opět nastartuje.

Dle mé zkušenosti máme jen několik variant

1/ připravit si přílohové jídlo a zeleninu z domova a jíst maso z nemocniční nabídky. Dle mé zkušenosti nebylo špatné a někdy i překvapivě chutné. Ovšem o jeho nutriční vyváženosti by se dalo diskutovat.
2/ zajistit si pravidelný přísun potravin z domova, které odpovídají low carb stravě
3/ poslední alternativa je úžasná  facebooková aktivita skupiny lidí, které spojuje low carb stravování a jmenuje se Lowcarb do nemocnic. Je zdarma a je založena na dobrovolné aktivitě registrovaných členů, kteří doma navaří a osobně přinesou zdravé LC jídlo pacientovi, který touto cestou požádá o pomoc. Zdá se mi to úžasné, kdy i strava může lidi spojovat.

Přeji vám hodně zdraví a ať tyto starosti nemusíte řešit často. Pokud se ale do této situace dostanete, tak už máte alternativy, ze kterých si můžete vybrat.

Lenka Čermáková
Jsem nadšená kuchařka low carb dezertů a především propagátorka zdravého jídla. Chci vás inspirovat, motivovat a posouvat. Můj příběh naleznete zde: >>
Komentáře
  1. Jana napsal:

    Leni, jste zlatá, zkušenosti se opravu můžou hodit. Já jsem na podzim byla ve stejné nemocnici v kantýně, tam se opravdu nedalo low carb koupit nic, ani to, co by se naší stravě aspoň trochu podobalo. Bohužel ani žádné jiné trochu racionální stravě…

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů