VELIKONOČNÍ LOW CARB KUCHAŘKA

Nízkosacharidová kuchařka

Low carb a sladká jídla

Napadla mě otázka, jak je to vlastně s naším přístupen ke sladkým jídlům.

Low carb strava je založena na tom, že se cukrům v jakékoliv podobě vyhýbáme. Což je v naprostém pořádku, protože nadměrná konzumace cukru je zodpovědná za civilizační choroby a našemu tělu neprospívá.

Pro a proti

Mnohé diskuze o sladkých low carb jídlech mají dva tábory. Jedni sladidla striktně odmítají s tím, že je už vlastně nepotřebují a že si již odvykly. Což je skvělé a upřímně jim gratuluji.

Druhá skupina lowcarbáků není tak rezolutně proti, ale poukazují na to, že jen v omezené míře. S tím naprosto souhlasím. Pokud jsme se rozhodli pro toto, pro tělo přirozenější a prospěšné stravování, tak sladidla a výrobky z nich spadají do kolonky pouze občas.

Můj osobní názor je, že pokud se například celý týden stravujete dle povolených surovin, přemýšlíte nad tím, co si dáváte do úst, tak jeden malý dezertík vyrobený z mandlové mouky a slazený stévií či březovým cukrem, by neměl uškodit a zásadním způsobem nabourat stravovací režim (pokud zrovna nejedete v ketóze).

Rozhodně si tento požitek nevyčítejte. Není to žádný cheating, berte to jako odměnu za dodržování stravovacího režimu. Mělo by k němu docházet plánovaně. Pokud vás přepadne „mlsná“, tak nekonzumujte nepovolené suroviny, ale s rozmyslem si něco dobrého upečte či připravte. I ten proces výroby vás jistě uspokojí. Protože to děláte pro sebe, či své blízké a i to má svou hodnotu.

Život je i o malých radostech

Vždyť náš život není jen o tom byt striktní, ale i malé radosti jsou jeho neoddělitelnou součástí. Já osobně se zabývám pečením LC dezertů a tak vidím, kolik pozitivní energie moje výroba přináší. Nadšená zpětná vazba spokojených zákazníků mě utvrzuje v tom, že je to prospěšná činnost a navíc při tom nezatěžuji organizmus konzumentů.  Všichni jsou překvapeni, že i dezert bez mouky a bílého cukru může být lahodný. Já nabízím alternativu, množství si každý musí určit sám.

Uvědomělé jezení

I způsob konzumace je důležitý. Takový jeden sladký kousek si pěkně vychutnejte s plnou pozorností ke každému soustu. Vyhraďte si na to svůj čas a klidné místo.  Přemýšlejte o tom z jakých asi ingrediencí je vyroben, co cítíte na jazyku a po jeho polknutí. Pokud si každé sousto tímto stylem vychutnáte, tak si takovýto zážitek budete dlouho pamatovat. Vaše chutě a také smysly budou uspokojeny a nebudete mít potřebu sáhnout po druhém kousku a na dlouhou dobu vás chutě přepadat nebudou.

V LC máme povolená tato 3 sladidla:

1) Xylitol

přírodní náhrada cukru s mimořádně nízkým GI a počtem kalorií, který udržuje nízkou hladinu krevního cukru

Xylit nebo Xylitol je  – březový cukr. Jeho neodmyslitelnou výhodou je, že i přesto, že vzhledově a chuťově je téměř stejný jako krystalový cukr, udržuje nízkou a stabilní hladinu krevního cukru. Navíc má mimořádně nízký glykemický index (GI = 7) ve srovnání s klasickým cukrem, který má GI = 68!! a proto udržuje normální hladinu glukózy a působí na lidský organismus výrazně odlišně. Z konzumace xylitolu se netloustne, nemá negativní vliv na zuby, na jeho zpracování nepotřebuje organismus inzulín, urychluje trávicí proces a napomáhá vylučování.

Nízký GI xylitolu pomáhá i při přejídání se a nadváze. V těle se vstřebává, tráví a metabolizuje pomalu a postupně, přičemž zvětšuje pocit nasycenosti a snižuje riziko přejídání. A protože má o 40% méně kalorií než cukr, xylitol pomáhá zmenšovat příjem kalorií a usnadňuje snižování váhy.

Xylit a jeho výhody

  • přírodní náhrada cukru – březový cukr
  • má sladkou chuť téměř jako klasický cukr bez pachuti
  • má mimořádně nízký glykemický index (GI = 7)
  • udržuje nízkou a stabilní hladinu krevního cukru
  • má o třetinu méně kalorií než cukr
  • pomáhá omezit tvorbu zubního kazu
  • podporuje a urychluje trávení
  • je vhodný pro diabetiky
  • je vhodný do redukčních diet

2) Erythriol ovocný cukr

100% náhrada cukru bez kalorií, bez glykemického indexu, která nezvyšuje inzulín a hladinu cukru v krvi

Erythrit (Eryhtritol) je 100% náhrada cukru – používá se jako přírodní sladidlo, které se mimochodem přirozeně vyskytuje v mnoha druzích ovoce (hrušky, meloun, hrozny) i v potravinách, například v sójové omáčce, sýru, víně či pivě. V potravinách slouží ke zvýraznění aroma, zvlhčování, jako náhradní sladidlo, stabilizátor či zahušťovadlo. Vypadá velmi podobně jako cukr, je asi až o 60-80% sladší než sacharóza, avšak neobsahuje žádné kalorie. Disponuje řadou pozitivních vlastností – nízký glykemický index, nízký obsah kalorií, nízký projímavý účinek. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi  a nemá vliv ani na hladinu inzulínu.

Erythrit vzniká fermentací rostlinného cukru – cukr se smíchá s vodou, a pak se přírodně kvasí do eryhritolu. Pak se přefiltruje, nechá se krystalizovat, a pak se suší. Hotový výrobek vypadá jako cukr, má i stejnou váhu a objem, avšak má pouze 65-70% sladivosti cukru. 90% eryhritu se vstřebává přímo v tenkém střevě a do 24 hodin se vyloučí. Erythrit nemetabolizuje s ústními bakteriemi, což znamená, že nepřispívá ke vzniku zubního kazu.

Erythritol byl schválen pro použití jako náhrada cukru v Japonsku v roce 1990. Ve Spojených státech, je klasifikován a obecně považován za bezpečný (GRAS) od roku 1997. V Austrálii a na Novém Zélandě byl schválen v roce 1999.

Čím se sladidlo Erythrit liší?

  • Je fermentovaný – vyrábí se fermentací přírodního cukru z kukuřice
  • Je tepelně stabilní – až do 160 °C
  • Je bezkalorický – zatímco většina podobných sladidel je nízkokalorických, eryhtritol neobsahuje žádné kalorie
  • Není glykemický – nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Erythritol je proto vhodný pro lidi s cukrovkou.
  • Je to nejjednodušší stravitelný cukerný alkohol – více než 90% eryhritolu se absorbuje v tenkém střevě, takže do tlustého střeva se dostane jen minimální množství. U jiných cukrových alkoholů je to naopak, a proto jejich uživatelům často způsobují průjmy a další podobné příznaky.
  • Není karcinogenní – studie prokázaly, že nemá karcinogenní vlastnosti.
  • Je to antioxidant eryhtritol pomáhá v boji proti volným radikálům, které jsou zodpovědné za proces stárnutí. Je dokonce účinnější než jiné cukerné alkoholy, protože se snadno absorbuje a není metabolizován.

Erythrit a jeho výhody

  • neobsahuje kalorie
  • nemá vliv na hladinu cukru v krvi
  • nemá vliv na hladinu inzulínu
  • má nulový glykemický index
  • je tepelně stabilní
  • je přátelský k zubům, nezpůsobuje zubní kazy
  • je bezlepkový a bezlaktózový
  • má sladkou chuť

Kde ho využijete?

Používá se do náplní do pečiva, cukrovinek, žvýkaček, mléčných nápojů, bonbónů, mražených dezertů, pudinků, nízkokalorických nápojů a dalších potravin. Erithrytol je ideální ochucovadlo do káv, čajů, limonád, do omáček a dresinků, stolních sladidel. Samozřejmě, poslouží vám i při vaření a pečení.

3) Stevie sladká a stevie cukrová

Komplex látek obsažených ve stevii je asi 15-30x sladší než řepný cukr. Extrakt stevie sladké je cca 300x sladší než řepný cukr (10g odpovídá 3 Kg). Hlavní látka mající tuto vlastnost je steviosid, jenž je v suchých listech zastoupen asi z 8%.

Stevie sladká je vzrůstu do 50cm. Je to teplomilná trvalka rostoucí od 9 stupňů Celsia výše. Množí se nejlépe řízkováním. V zemích kde roste se jedná o rostlinu, která velmi rychle splaňuje. Stevie sladká má původ v Paraguayi a Brazílii, kde je používána jako tradiční přírodní medicína domorodého obyvatelstva. Paraguayskými indiány je užívána jako univerzální sladidlo a především ke slazení byliných čajů (yerba maté). Díky téměř nulové energetické hodnotě bývá tam kde je povolena užívána diabetiky.

Zatím nebyl zaznamenám případ alergické reakce.

 

 

 

 

 

Lenka Čermáková
Jsem nadšená kuchařka low carb dezertů a především propagátorka zdravého jídla. Chci vás inspirovat a motivovat. Můj příběh naleznete zde: >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů