VÁNOČNÍ LOW CARB KUCHAŘKA
Nízkosacharidová kuchařka
Každý se v dnešní době snaží o posílení své imunity. Většinou máme černé svědomí, že jsme v minulosti něco zanedbali, tak polykáme různé vitamínové pilulky a suplementy.
Já preferuji návrat k našim kořenům a babičkám, které věděly, co je pro naše zdraví nejlepší. Já si z dětství pamatuji, jak jsme doma na podzim šlapali zelí, aby bylo na zimní období.
Neřešili jsme jaké má množství zdravých látek a jak kvašená zelenina pomáhá našemu trávení a mikrobiomu v našich střevech. Prostě jsme jen zpracovali produkty z naší velké zahrady. Bylo to přirozené.
V dnešní době, kdy v naší stravě převládají průmyslově zpracované potraviny, si musíme příjem našich potravin hlídat a takzvaně si naordinovat, to co nám prospívá.
Kimchi působí jako silné probiotikum, obsahuje bakterie Lactobacillus a posiluje zažívání i imunitní systém.
Jeho pravidelná konzumace výrazně snižuje špatný cholesterol, detoxikuje organismus, bojuje proti volným radikálům, stárnutí, virózám, reguluje hladinu cukru v krvi a snižuje nevítané chutě.
Je to zkrátka vitamínová bomba
Zde se můžete podívat na videorecept, když jsem kimchi připravovala.
Proč kvasit? Odpověď je jednoduchá.
Kvašením roste to, co se varem ničí.
Jak úspěšně kvasit?
Co k tomu potřebujeme?
Je to vlastně takový malý zázrak. Nakrájíme zeleninu, posolíme, naložíme a za několik dnů zelenina úplně změní svoji chuť. To aby se vše podařilo vyžaduje dodržení základních pravidel.
Je dobré si udělat malý plán a například 2 x měsíčně si na nakládání vyhradit svůj čas
Pro úspěšné kvašení potřebujeme vhodné podmínky, aby se zelenina vydařila. To znamená, že nádoba musí zajistit, aby se nedostal žádný okolní vzduch dovnitř.
Další podmínkou je, aby zelenina byla vždy ponořená ve vlastní šťávě nebo nálevu.
Se zeleninou nesmí být v kontaktu žádný předmět obsahující železo. Pokud bychom do kvašené zeleniny umístili například ocelové závaží nebo žulový kámen, přijdeme o veškerý vitamín C.
Díky víku ponořeném ve žlábku s vodou nemůže žádný vzduch z okolí proniknout dovnitř hrnce. Na druhou stranu mohou unikat bublinkami ven. Podmínka je, aby byla ve žlábku vždy voda.
Jsou praktické a každý je má doma. Sklo a především víčko pečlivě umyjeme a vypaříme převařenou vodou. Velkou pozornost věnujte víčku nemělo by být rezavé, připravilo by nás o vitamíny.
Nejlépe se ke kvašení hodí čerstvá zelenina, která je nabitá sluncem a zemí a v tento okamžik má nejvyšší kvalitu. Každým dalším dnem vadne a její vitalita klesá.
Nejúspěšnější je cibule, ta dokonce kvašení podporuje a je takový startér kvašení. Ke kvašení je vhodná téměř každá zelenina.
Nejpoužívanější je: zelí, mrkev, ředkev, čínské zelí, kedlubny, okurky, petržel a celer.
Vhodné koření ke kvašení: kmín, jalovec, bobkový list, křen a zázvor. Je vhodné je předem povařit v nálevu.
Přeji vám úspěšnou fermentaci.
Další inspiraci najdete v mých kuchařkách zde: E-shop Leny inspirace
Tak tuto kvasenu zeleninu musim uz vyskusat .
Děkuji, právě je ten správný čas. Ať se daří.